Avant Art Festival: ogłoszenie programu. Big Brave, artyści z Nyege Nyege Tapes i elektronika z Iranu

Avant Art Festival: ogłoszenie programu. Big Brave, artyści z Nyege Nyege Tapes i elektronika z Iranu

Festiwal, który prezentuje muzykę awangardową z całego świata odbywa się nieprzerwanie od 2008 roku, ogłasza artystów, którzy zagrają we Wrocławiu (17-21.09) i Warszawie (25-29.09). W programie post metal, alternatywny hip hop z Afryki, eksperymentalna elektronika z Iranu i polski post jazz.

Avant Art już po raz siedemnasty zagości we Wrocławiu, a po raz ósmy w Warszawie. Jego program zawsze był przeglądem najważniejszych projektów sztuki dźwiękowej i wizualnej oraz muzyki współczesnej z całego świata. 

W tegorocznej liście artystów nie zabraknie eksperymentów, elektroniki, noise’u i neofolku, usłyszymy artystów z Chile, Meksyku, Gwatemali, Brazylii, Norwegii, Niemiec, Japonii, GB, Francji, Ugandy, Kongo, Ghany, Włoch USA oraz oczywiście z Polski. 

Wśród ogłoszonych projektów edycji usłyszymy:  

Big Brave – legenda awangardowego metalu z Kanady, którą kuratorzy festiwalu starali się sprowadzić do Polski od wielu lat i pochodzące z Brazylii alt punkowy DEAFKIDS oraz grindcore’owy TEST.

Big Brave fot. materiały promocyjne

Pojawią się ważni przedstawiciele avant-pop z Afryki, z legendarnych wydawnictw Hakuna Kulala i  Nyege Nyege Tapes: Pô (FR/Ghana), pochodzący z Kongo Rey Sapienz, Authentically Plastic (UG) oraz wschodząca gwiazda alternatywy, rozchwytywana przez czołowe europejskie festiwale Aunty Rayzor z Ugandy.

Aunty Rayzor fot. materiały promocyjne

Na AFF będzie także niezwykły post hip hopowy duet z USA H31R

H31R fot. materiały promocyjne

Zupełnie wyjątkowy będzie też wieczór z artystami z Iranu. To wydarzenie specjalne AAF pod tytułem Independent Electronics from Iran / Zabte Sote: Iranian Sound Artists Volume I, którego kuratorem jest irański muzyk elektroniczny Sote. W programie wieczoru usłyszymy live sety przedstawicieli irańskiej sceny elektronicznej – Rojin Sharafi, Soheil Shayesteh oraz Pouya Ehsaei oraz pokaz filmu Raving In Iran w reżyserii Susanne Regina Meures z 2019 roku.

Na festiwalu pojawi się także mistrz japońskiej awangardy, noise’u i drone’u – Keiji Haino.

Keiji Haino fot. materiały promocyjne

W programie jest także silna reprezentacja polskiej muzyki. Hizbut Jámm, czyli gwiazdorski skład i zespół jednej z najważniejszych postaci polskiej muzyki, gitarzysty Raphaela Rogińskiego. Ugory i Ciśnienie – czyli muzyka eksperymentalna i awangarda post jazzowa na najwyższym europejskim poziomie. Wystąpi także dobre znany publiczności Piotr Kurek oraz laureaci i laureatki tegorocznego konkursu w ramach Open call for sonic acts.

Na AAF pojawią się też Ale Hop (artystka i eksperymentalistka z Peru) i polsko francuski Lumpeks – oba projekty czerpiące z rdzennych i etnicznych motywów muzycznych.

Artyści obecni na tegorocznej edycji Avant Art kreują nowe formy sztuki zaangażowanej wobec współczesnych wyzwań.

o wyborze artystów w tym roku mówi Kostas Georgakopulos (dyrektor artystyczny Avant Art Festival).

Avant Art Festival jest znany z nawiązywania partnerstw zarówno z innymi festiwalami, jaki i inicjatywami oddolnymi. W ramach tegorocznej edycji AAF zapraszamy na Dance Modern – projekt wspólny festiwali Warszawska Jesień i Avant Art Festival oraz intermedialną wystawę zbiorową CAMELOT, którą zaprezentujemy w ramach FRINGE Warszawa 2024 w Prześwicie Kolektywnej Instytucji Kultury.

Avant Art Festival to nie tylko koncerty. Doskonale znany avantowej publiczności przegląd “Avant Art Film” kontynuuje misję prezentowania kuratorskiej selekcji filmów dokumentalnych o muzyce, realizowaną z wieloletnimi partnerami festiwalu –  Kinem Nowe Horyzonty oraz Kinem Iluzjon.

Do sprzedaży trafiły już karnety, w cenie 250zł (Wrocław) i 290zł (Warszawa). Są możliwe do kupienia pod tymi linkami: https://goout.net/pl/bilety/avant-art-festival-wroclaw-2024/tjxy/ i https://goout.net/pl/bilety/avant-art-warszawa-2024/ujxy/ .

Tegoroczny festiwal będzie jeszcze bardziej otwarty na nowość i odwagę niż jego poprzednie edycje. Z jednej strony sięgamy w kierunku korzeni: punkowego etosu i DIY, a z drugiej w kierunku neofolku czy eksperymentalnej elektroniki. Nasz festiwal to miejsce spotkań muzyków i artystów poszukujących nowych środków wyrazu oraz publiczności otwartej na odkrycia. Według nas to właśnie decyduje o znaczeniu artystycznej autonomii w świecie tak bardzo wypełnionym przez siły zła.

o tegorocznej edycji Avant Art mówi dyrektor artystyczny festiwalu Kostas Georgakopulos.

Miejsca w których odbywa się Avant Art Festival to wieloletni partnerzy festiwalu:
AAF Wrocław: Impart Centrum, Firlej, Transformator, Kino Nowe Horyzonty 
AAF Warszawa: Pardon To Tu, SPATiF, Teatr Komuna Warszawa, Hydrozagadka i Chmury oraz Kino Iluzjon. Po raz pierwszy AAF gościć będzie w Prześwicie Kolektywnej Instytucji Kultury.

Avant Art Festival 2024
///////// WROCŁAW /////////
17 – 21.09.2024 
Współfinansowano ze środków Miasta Wrocławia
Organizator: Fundacja Avant Art 
Partnerzy: Kino Nowe Horyzonty, Impart Centrum, Firlej, Transformator

///////// WARSZAWA /////////
25 – 29.09.2024 
Współfinansowano ze środków M St. Warszawy
Organizator: Fundacja Avant Art 
Partnerzy: Pardon, To Tu, SPATiF, Komuna Warszawa, Prześwit Kolektywna Instytucja Kultury, Kino Iluzjon

Strona festiwalu: https://avantart.pl/

CATEGORIES
TAGS
Share This